„My tu dzisiaj nie mówimy ino godumy

 

Do szamotulskiego kina 19 października na X Powiatowy Konkurs Gwarowy „Godejma po naszymu” oprócz szamotulan przyjechali wykonawcy z Otorowa, Przyborowa, Pamiątkowa, Kaźmierza, Chojna, Biezdrowa, Nojewa i Pniew.
Zmagania konkursowe trwały od rana do godziny 13.30, którym przysłuchiwała się komisja artystyczna. Jury w składzie: Juliusz Kubel – wielki miłośnik gwary, twórca „Starygo Marycha”  przewodniczący, Waldemar Kurowski redaktor, dziennikarz, autor wielu felietonów gwarowych – członek i Aleksandra Słomińska reprezentująca Szamotulski Ośrodek Kultury – sekretarz, po wysłuchaniu 25 prezentacji konkursowych, w których udział wzięło 34 wykonawców, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

W grupie młodszej szkoły podstawowe:

I nagroda: Franciszek Bączkiewicz – SP Kaźmierz za interpretacje tekstu gwarowego pt. „Drzewniany pamperek” autorstwa Aleksandry Napierały

II nagroda: Hanna Koput i Aleksandra Ziemniewska – SP Kaźmierz,

III nagroda: Laura Erens – SP Kaźmerz,

trzy równorzędne IV nagrody: Amelia Smolarkiewicz – SP Biezdrowo, Marcelina Jank – SP nr 3 w Szamotułach  i Marta Kęsą – SP Otorowo.

W grupie starszej (szkoły podstawowe – klasy VII, gimnazjalne i ponadgimnazjalne) przyznano:

I  nagrodę: Juliannie Sroka-Kierończyk z SP nr 1 w Szamotułach (klasa VII)  za interpretacje tekstu pt. „Czarcie żebro”  Marka Szymańskiego,

II nagrodę: Anna Biedziak z Gimnazjum z Biezdrowa,

III nagrodę: Wiktoria Baranek, Weronika Hoły i Maciej Hała z Zespołu Szkół w Pniewach,

wyróżnienia: Paulina Bartosz  klasa VII – SP nr 2 w Szamotułach, Klaudia Erens i Zofia Kornatowska z Gimnazjum w Kaźmierzu.

Do wieczornego koncertu galowego jury zaprosiło wszystkich  laureatów. Wieczorem koncert galowy otworzył dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury Piotr Michalak, który mówił o znaczącej roli jaką pełni w naszym regionie gwara. – Wczoraj na tej sali ogłosiliśmy, że najważniejszy regionalny obrzęd „Wesele szamotulskie” zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego –przypomniał Piotr Michalak – Gwara w tym obrzędzie stanowi bardzo ważny element. Dlatego tak ważne jest to co robią uczestnicy tego konkursu. Dzięki wam tradycja nie jest tylko zapisana na papierze, ale ona żyje i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu.
Następnie dyrektor w towarzystwie starosty powiatu szamotulskiego Józefa Kwaśniewicza wręczył dyplomy i nagrody  najlepszym wykonawcom dziesiątej edycji konkursu. Wieczorną galę z wielką dozą humoru poprowadził  znany poznański autor tekstów „Na szagę bez Pyrlandię” Waldemar Kurowski, a muzycznie i tanecznie barwnymi tańcami i przyśpiewkami ubogacił  Zespół Folklorystyczny „Szamotuły” , który wykonał tańce szamotulskie i zachodniej Wielkopolski. To przepiękne widowisko z gwarą , muzyką i tańcem  na pewno pozostanie na długo w pamięci licznie zgromadzonej publiczności. Dodajmy, że finansowo imprezę wspierało Starostwo Powiatowe.

Dodaj komentarz