Zapraszamy 17 października na koncert dwóch wirtuozów w ramach projektu „Z klasyką przez Polskę” Polskiego Impresariatu Muzycznego działającego przy Instytucie Muzyki i Tańca. Projekt realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pierwotnie planowany był w składzie z Bartłomiej Nizioł & Łukasz Kuropaczewski. Ostatecznie gitarzysta wystąpi z najwybitniejszym na świecie mandolinistą Avi Avitalem (Izrael). 

 

Avi Avital, pierwszy solista mandoliny nominowany do klasycznej nagrody Grammy. Naukę na mandolinie rozpoczął jako 8-latek. Studiował w Jerozolimskiej Akademii Muzycznej i Conservatorio Cesare Pollini w Padwie.
Namiętny i „wybuchowo charyzmatyczny” (New York Times) podczas występów na żywo. Napisano dla niego ponad 100 współczesnych kompozycji.
Występował z BBC Symphony Orchestra, Chicago Symphony Orchestra, Deutsche Symphonie Orchester Berlin, Maggio Musicale Fiorentino, Tonhalle Zurich, Israel Philharmonic, Dresden Phiharmonic, Yomiuri Nippon Symphony, Residentie Orkest, Norwegian Radio, Orpheus , The Knights, Detroit Symphony, Seattle Symphony i Orchester Symphonique de Montréal… Regularnie występuje na najważniejszych festiwalach.

Avi ma w swoim dorobku kilka albumów płytowych, w tym między innymi „Vivaldi” (2015), „Between Worlds” (2014) stanowiący połączenie muzyki klasycznej i tradycyjnej oraz „Avital meets Avital” (2017) nagrany wraz z basistą Omerem Avitalem.

/fot. Zohar Ron/

Łukasz Kuropaczewski rozpoczął naukę gry na gitarze jako dziesięciolatek. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu i stypendystą Manuela Barrueco w Stanach Zjednoczonych. Występował w najważniejszych salach koncertowych świata od Londynu, Amsterdamu, przez Moskwę po Nowy Jork. Nagrał pięć nominowanych do Fryderyka płyt kompaktowych. Dokonał wiele prawykonań polskich i światowych kompozytorów, m. in. A. Tansmana, K. Meyera, A. Gilardino, M. Neikruga, czy M. Góreckiego.

 

Program koncertu:
J. S. Bach – Chaconne z II Partity Skrzypcowej d moll (AA solo)
J. Rodrigo – Adela
N. Paganini – Centone di Sonate I
Y. Braun – Fantasia
K. Penderecki – Aria i Cadenza (arr Kuropaczewski, LK solo)
M. De Falla – Siete Canciones 
B. Bartok – Pieśni Rumuńskie

Bilety w przedsprzedaży 25 zł, w dniu koncertu 35 zł dostępne są on-line oraz w kasie kina i ośrodka. Liczba miejsc ograniczona została do ¼ sali.

Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa, dezynfekcji dłoni przy wejściu oraz zachowaniu bezpiecznego dystansu 2 m podczas przemieszczania się oraz o oświadczeniach o stanie zdrowia (do pobrania TUTAJ lub do wypełnienia przy wejściu na koncert). Zgodnie z wytycznymi, liczba uczestników koncertu została ograniczona do 25% sali.

Szatnia kina jest nieczynna.

Przed koncertem sala zostanie zdezynfekowana skuteczną i bezpieczną metodą zamgławiania kwasem podchlorawym.

Dodaj komentarz