XII Amatorski Konkurs Gwarowy „Godejma po naszymu”
 
 
 
W turniejowych zmaganiach konkursowych XII Powiatowego Konkursu Gwarowego „Godejma po naszymu” udział wzięło 34 uczestników z powiatu szamotulskiego. Gościliśmy wykonawców z Biezdrowa, Chojna, Kaźmierza, Nojewa, Otorowa, Pamiątkowa, Przyborowa, Wronek i Szamotuł.
 
Komisja artystyczna w składzie: Waldemar Kurowski – redaktor, autor felietonów gwarowych, Agnieszka Krygier-Łączkowska – dr językoznawstwa, redaktor portalu kulturalno-historycznego Region szamotulski oraz Aleksandra Słomińska – kulturoznawca, instruktor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, po wysłuchaniu 29 prezentacji scenicznych, postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
 
W kategorii klas 4-6:
– I nagroda: Laura Erens z Kaźmierza za tekst „Wakacje u moji babusi” autorstwa: Aleksandry Napierały.
– II nagroda: Maja Bartkowiak z Kaźmierza
– III nagroda: Róża Szwak, Aneta Pacholak i Nikola Pacholak z Chojna
Wyróżnienia otrzymały: Marta Machaj ze SP nr 3 w Szamotułach i Zuzanna Bożyczko ze SP w Przyborowie.
 
W kategorii klas 7-8:
– I nagroda: Marcelina Jank ze SP nr 3 w Szamotułach za tekst „Przerzutek” Juliusza Kubla
– II nagroda (równorzędnie): Patrycja Witkowiak z Nojewa i Amelia Smolarkiewicz z Biezdrowa
– III nagroda (równorzędnie):
duet: Aleksandra Ziemniewska i Hanna Koput oraz Franciszek Bączkiewicz z Kaźmierza.
Wyróżnienia przyznano: Jagodzie Bartkowiak z Nojewa i Amelii Mikołajewskiej z Otorowa.
 
Ponadto w kategorii osób dorosłych jurorzy wyróżnili Panią Aleksandrę Pruszkowską za autentyczność i prawdę historyczną w treści i języku oraz Pana Jerzego Zgrajka z szamotulskiej „Betlejemki”.
 
 
Wieczorną galę otworzyła kapela „Zza winkla” z Nowego Tomyśla utworem „Godejcie po naszymu”. Gości powitał dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, Piotr Michalak mówiąc o ważnej roli jaką pełni gwara. Laureatom wręczył nagrody a za wsparcie finansowe i rzeczowe podziękował Starostwu Powiatowemu. Podczas koncertu galowego zaprezentowali się ponownie laureaci konkursu a o muzyczną stronę gali zadbała kapela „Zza winkla”, która okrasiła imprezę takimi utworami jak: „Bana do Poznania”, „Od przedszkola do korbola”, „Zocha ja kocham”, „Gwarze daj cześć”, czy „Migana”.
 
Gwarę należy szanować. To nie tylko język ale obyczaj i tradycja. Gwara, jako przekaz ustny, stanowi niewątpliwie jeden z najważniejszych wyznaczników tożsamości regionalnej – mówiła podczas zmagań konkursowych prowadząca Aleksandra Słomińska. Cieszy więc fakt, że wciąż tak wiele osób podejmuje to trudne wyzwanie, choć – cytując prowadzącą konkurs – tego naturalnego zaśpiewu i intonacji gwarowej trudno się wyuczyć, bo gwarą należy operować od dzieciństwa.
 
Podczas konkursowych zmagań nie mogło zabraknąć tradycyjnej „szneki z glancym” i podziękowań skierowanych do nauczycieli i opiekunów przygotowujących uczestników konkursu. Jurorzy wręczyli im nową publikację promująca nasz region „Szamotuły gród Halszki w legendzie”. Wieczornej gali towarzyszyła wystawa heklowanych i sztrykowanych pamprów p. Danieli Sobkowiak i Henryki Schiller z Klubu Twórców Łyni.

Dodaj komentarz