Operka / MIZOFONIA - widowisko/spektakl teatralny/słuchowisko "na żywo" z instalacją sound-art
Artystyczna ciekawostka której nie sposób się oprzeć!
Operka / MIZOFONIA jest zarazem spektaklem teatralnym, słuchowiskiem realizowanym "na żywo" i instalacją sound-artową. Pomysłodawcą jest Rafał Zapała, artysta dźwięku, profesor kompozycji, pracuje na Akademii Muzycznej w Poznaniu, odznaczony honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2019), stypendysta Fulbright Senior Award (2021), laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania (2022).
Wiek: od 16 lat.
OPERKA to mały, kameralny spektakl, w których próbujemy odzyskać operową formę do aktualnych celów sztuki przydatnej, zaangażowanej i angażującej, jako laboratorium nowych form, nowych doświadczeń i nowych relacji społecznych. Nie interesują nas już archetypowe tematy, mity i apdejty klasycznych opowieści. Szukamy inspiracji w codziennych lokalnych sprawach. Nasze spektakle zaludniają osoby z lokalnych instytucji, postaci z sąsiedztwa, fragmenty prawdziwych rozmów, studenckich debat czy barowych nasiadówek. Porzucamy ambicję tworzenia dzieł uniwersalnych. Interesuje nas raczej „operowa publicystyka muzyczna”. - mówią o projekcie jego twórcy, czyli Kuba Kapral, Rafał Zapała, Monika i Hubert Wińczykowie. Jest to udramatyzowane opowiadanie Kuby, które na żywo umuzycznia reszta wykonawców. Scenografią a zarazem radykalnym instrumentem w spektaklu jest instalacja ze starych maszyn remontowych.
Pierwszą próbą tej formy przekazu jest "Operka / MIZOFONIA". Treścią, tematem i librettem stał się fragment luźnej rozmowy, która odbyła się pomiędzy osobami tworzącymi spektakl. Jest to opowiadanie grającego siebie Kuby Kaprala o remontach i budowach odbywających się przy ulicy Wilczak w Poznaniu w 2012 roku. Gramy o realnym doświadczeniu remontowo-budowlanego hałasu, o akustycznej codzienności osiedlowego życia...
"Okazuje się, że miejski i przemysłowy hałas sprawia, że 30 na 100 osób żyje krócej od 8 do 12 lat.
Okazuje się, że zanieczyszczenie hałasem jest drugą, po zanieczyszczeniu powietrza, przyczyną środowiskową złego stanu zdrowia.
Okazuje się, dźwięk rozchodzi się w powietrzu, ale też kościach, w efekcie tak zwanego przewodnictwa kostnego.
Okazuje się, że nawet stal reaguje na hałas i istnieje coś takiego jak zmęczenie dźwiękowe metalu.
Okazuje się, że samica lisa poddana natężonemu hałasowi zabija swoje młode, tuczniki nie przyrastają, kury nie znoszą jaj, a krowy dają mniej mleka..."
Premiera odbędzie się w CK Zamek w Poznaniu 29 listopada 2023 r. dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W Szamotułach artyści wystąpią już następnego dnia, tuż po premierze.
Kino Halszka | 30 listopada, godz. 19.00
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Bez wejściówek.
Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!