Mamy „Skarb Szamotulski”!
„Skarb Szamotulski” - projekt Szamotulskiego Ośrodka Kultury - otrzymał dziś dofinansowanie z programu „EtnoPolska 2023”.
EtnoPolska to program Narodowego Centrum Kultury, którego celem jest tworzenie warunków dla wzmacniania lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w kulturze. EtnoPolska wspiera unikatowe zjawiska folkloru wiejskiego i miejskiego, wpływające w istotny sposób na wzrost kapitału kulturowego, aktywizację i podniesienie poziomu integracji społecznej. EtnoPolska obejmuje bardzo szeroki zakres zadań, m. in.: inicjatywy edukacyjno-animacyjne wspomagające lokalne społeczności w działaniach twórczych, w działaniach na rzecz zachowania, przekazu i kontynuacji tradycji regionalnych oraz w działaniach inspirowanych lokalnym dziedzictwem kulturowym.
- Do tegorocznej edycji programu wpłynęła rekordowa liczba 2069 wniosków. Wyłoniono 345 beneficjentów, w tym nasz wniosek który znalazł się na 85 pozycji z dofinansowaniem 24 tysiące złotych – informuje Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury - W ramach zadania stworzymy produkt nazwany "Szamotulski Skarb". Będzie nim zestaw: materiały, narzędzia, instrukcja i opis historyczny, do samodzielnego wykonania tradycyjnego haftu szamotulskiego na serwetkach. Pudełka z „Szamotulskim Skarbem” trafią do zainteresowanych mieszkańców m.in. z Kół Gospodyń Wiejskich, stowarzyszeń działających w zakresie kultury, szkół, na Warsztaty Terapii Zajęciowej. Te działania - mające upowszechniać i promować oryginalny haft szamotulski - mają zostać wzmocnione przez organizację warsztatów hafciarskich, z wykorzystaniem wspomnianego zestawu – tłumaczy Piotr Michalak.
Projekt nazwaliśmy "Szamotulski Skarb", bowiem chcemy pokazać, że tradycja i dziedzictwo zaprezentowane w ciekawy sposób mogą stanowić lokalny, na nowo odkryty skarb. Takim skarbem w tym przypadku jest haft szamotulski, który chcemy nie tylko zaprezentować, ale także zachęcić do twórczego z nim działania. W ten sposób przekaz tradycji będzie trwały i inspirujący. Stworzymy praktyczny zestaw, a wszytko ma być zapakowane w ekologiczne pudełko. Motyw haftu szamotulskiego jest jednym z ważniejszych elementów regionalnej kultury ludowej. Zależy nam na utrwalaniu w świadomości szamotulan tradycyjnego wzornictwa ludowego i budowaniu poczucia dumy ze znajomości elementów naszej regionalnej kultury. Chcemy, aby motyw haftu szamotulskiego stał się - jak np. w Łowiczu haft łowicki - wizytówką regionu. Pudełko ze „Skarbem Szamotulskim” będzie stanowiło ciekawy produkt regionalny.
Projekt ten będzie kontynuacją działań mających na celu zachowanie tradycyjnych motywów haftu regionalnego. Wspomnieć tu można także dofinansowane ze środków zewnętrznych projekty „Urodzeni w czepku” (2020), czy festiwal „Jakżem jechoł do Szamotuł” (2021) oraz utworzone niedawno w ośrodku Koło Hafciarskie.
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!