XV Amatorski Konkurs Gwarowy "Godejma po naszymu" - relacja, 26.10.2023
O tym, że gwara jest piękna, wywołująca salwy śmiechu ale i łzy wzruszenia, przekonała się licznie zgromadzona publiczność podczas koncertu galowego XV Amatorskiego Konkursu Gwarowego „Godejma po naszymu”, który odbył się w szamotulskim kinie 26 października.
Konkurs wzbudził duże zainteresowanie uczestników z całego powiatu. Także publiczność wypełniła po brzegi kino „Halszka”. – To cieszy ogromnie, że w naszym regionie wszystkie przedsięwzięcia związane z tradycją wzbudzają pozytywne emocje i cieszą się dużym zainteresowaniem – mówił podczas koncertu Piotr Michalak, dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury – To jest cudowne, że najmłodsi na co dzień skoncentrowani na przyszłości, potrafili w tak piękny sposób cofnąć się do przeszłości, do swoich przodków i przypomnieć o nich poprzez gwarę.
Starosta Powiatu Szamotulskiego Beata Hanyżak – współorganizator konkursu podziękowała uczestnikom, opiekunom artystycznym i rodzicom za zaangażowanie.
Do konkursu uczennice i uczniów przygotowali: Katarzyna Akacka i Agnieszka Karge (SP w Nojewie), Aneta Domańska-Lembicz (SP nr 2 w Szamotułach), Ilona Górecka (SP nr 3 w Szamotułach), Alicja Łączkowska (SP w Otorowie), Izabela Kowalska (SP w Biezdrowie), Małgorzata Kowalska (SP w Przyborowie), Hanna Nadborska (SP w Baborowie), Aleksandra Napierała (SP w Kaźmierzu), Jacek Napierała (ZS-P w Bytyniu) oraz Magdalena Matuszewska-Bryłka (III LO w Pniewach) i Sylwia Trofimuk (SP w Chojnie). Upominki dla opiekunów przekazał Powiat Szamotulski.
W komisji konkursowej zasiadły autorytety w dziedzinie gwary poznańskiej, poznaniacy z dziada-pradziada: Juliusz Kubel (pisarz, scenarzysta, felietonista, autor tekstów piosenek, wierszy i książek, gwarowych słuchowisk radiowych, twórca postaci „Starego Marycha”) oraz Waldemar Kurowski (felietonista, satyryk, popularyzator gwary, autor książek). Jurorzy byli w swych ocenach surowi i jak na konkurs gwarowy przystało, skoncentrowali się na aspektach technicznych, zwracając uwagę przede wszystkim na poprawność gwary (zachęcając do zaglądania do słowników), zasób słów i właściwe ich akcentowanie, zrozumienie i interpretację tekstów oraz dobór repertuaru, nie wyłącznie na walorach artystycznych. Z pewnością każdy z 28 uczestników konkursu liczył na uznanie i każdy, mimo, iż nagrodzonych zostało zaledwie siedmioro młodych artystów na uznanie zasłużył. Juliusz Kubel w podsumowaniu konkursu zaznaczył, że każdy jest wygranym, doceniając fakt, że do konkursu przystąpili.
Spośród 18 prezentacji w kategorii klas 4-6 szkół podstawowych, siedmiu w kategorii klas 7-8 szkół podstawowych i jednej ze szkół ponadpodstawowych nagrody i wyróżnienia otrzymali:
– W kategorii klas 4-6 szkół podstawowych:
I nagrodę otrzymała Natalia Stieler – SP w Otorowie („Kakuś”, autor: Marian Antoni Bartkowiak),
II nagrodę otrzymała Hanna Springer – SP w Kaźmierzu („Beniu i Eda”),
III nagrodę jury przyznało ex aequo: Hannie Roszkiewicz – SP w Nojewie („Nasze rogale”, autor: Marek Szymański) oraz jedynej uczestniczce prezentującej gwarę szamotulską Milenie Machaj, uczennicy SP nr 3 w Szamotułach („Było nas w dumu trzech braci”, tekst spisała zasłyszany w dzieciństwie znana w Szamotułach gwarzystka p. Anna Czerniak).
Wyróżnienie w kategorii otrzymał Jan Komin – SP nr 2 w Szamotułach („Paweł i Gaweł po naszymu”, autor: Marek Szymański).
– W kategorii klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych nagrody otrzymały:
I miejsce: duet Zofia Bembnista i Maria Domaniecka ze SP w Kaźmierzu (skecz „O naszyj Lani” którego autorką nie pierwszy raz jest nauczyciel prowadząca p. Aleksandra Napierała.
II nagrodę otrzymała zaś Zuzanna Bożyczko – SP w Przyborowie.
Każdy w uczestników konkursu otrzymał upominek książkowy „Wuja Czechu ciotka Mania Genas i drugie szpliny” autorstwa Waldemara Wierzby. Nagrodami w konkursie były natomiast książki z dedykacjami jurorów: przełożone na gwarę poznańska przez Juliusza Kubla „Dómek Szpeniolka” i „Misiu Szpeniolek”, „Na szage bez Pytlandie” Waldemara Kurowskiego oraz „U Werunki i Stacha na klejdrach” J. Strugarka. Nagrody laureatom wręczyli podczas koncertu galowego organizatorzy, dyrektor Piotr Michalak oraz starosta Beata Hanyżak.
Na scenie oprócz laureatów prezentujących repertuar konkursowy, pięknie wybrzmiała okraszona humorem i zabawą nowotomyska „Kapela Zza Winkla”.
Fotorelacja z konkursu: https://szok.info.pl/galeria/xv-amatorski-konkurs-gwarowy-godejma-po-naszymu-relacja-26102023.html
Dodaj komentarz
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!