Szamotulski Ośrodek Kultury
Powróć do: Sekcje

ŚWIADOME RODZICIELSTWO – WARSZTATY DLA RODZICÓW – nowość!

"KAMELEON" to warsztat dla rodziców chcących poszerzyć swoje umiejętności wychowawcze. Świadome rodzicielstwo, czyli jak zrozumieć dziecko, jego potrzeby i mieć z nim dobry kontakt; pełen miłości, szacunku, wsparcia, dobrych relacji i bezpieczeństwa. Uczucia, emocje, stawianie granic, rozwiązywanie konfliktów i problemów, dobra komunikacja i wzajemne zrozumienie w rodzinie. 

Poruszane będą również tematy min.: rozwoju dziecka, stylów wychowania oraz jak sprawić, żeby dziecko wykonywało obowiązki domowe. Ponadto, czym są negocjacje, a czym mediacje, dla kogo są, w jaki sposób są prowadzone i przez kogo. Rozmowa, wymiana doświadczeń jest wspaniałą możliwością podyskutowania i odkrycia w sobie, jako rodzicu lub opiekunie wielkich zasobów.

 

PROWADZĄCA:                Barbara Armon, tel. 608 176 733 – zapisy i płatność u prowadzącej

WIEK:                                  rodzice dzieci w dowolnym wieku (grupa do 12 osób)

KOSZT:                              100 zł za spotkanie w pierwszym cyklu (w kolejnym 120 zł)

ZAJĘCIA:                           poziom 3, sala 3.6
                                               poniedziałek, godz. 17.00-18.30 

Cykl 12 spotkań grupowych, raz w tygodniu, w zamkniętej grupie rodziców z ustalonym kontraktem (sprzyja to dobrej komunikacji, zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa). Zajęcia mają charakter warsztatowy, na bieżąco omawiane będą konkretne sytuacje i przykłady zachowań występujących w rodzinach.   

Pierwsze zajęcia w sezonie 2024/2025 – 7 października

Uczestnicy zajęć otrzymują materiały zawierające wiadomości omawiane i ćwiczone podczas spotkań oraz dyplom potwierdzający uczestnictwo w warsztatach. 

Zajęcia są dla rodziców/opiekunów, którzy chcą:
— poznać swoje zasoby i ograniczenia w kontakcie z dzieckiem
— zrozumieć dziecko i jego potrzeby
— poznać różne style wychowania 
— nauczyć się stawiać granice i być konsekwentnym 
Korzyści i możliwości płynące z udziału w zajęciach:
— dobra komunikacji z dzieckiem
— umiejętność rozpoznawanie potrzeb i uczuć dziecka
— konstruktywne rozwiązywanie problemów i konfliktów
— dzięki konsekwentnej postawie wobec dziecka mogą pojawić się „cuda”
— radość z realizowanych przez dziecko zadań
— wypracowywanie dobrych relacji z nastolatkiem (co jest nie lada wyzwaniem)
— bezcenny spokój i wyciszenie emocji w relacji z dzieckiem.

 

O prowadzącej: Barbara Armon jest pedagogiem, trenerem  i terapeutą. Zajmuje się pomocą psychologiczną. Pracuję w nurcie TSR - podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, które opiera się na zasobach i siłach drzemiących w jednostce, pozwalających  wzmocnić ją i znaleźć rozwiązanie zaistniałych sytuacji. Warsztaty dla rodziców prowadzi od 2012 roku.

Trzystopniowe kwalifikacje do prowadzenia zajęć z rodzicami nabyła w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, w ramach "Szkoły dla rodziców i wychowawców". Program zajęć został stworzony przez Joannę Sakowską i Ewę Puchała, którego celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie  w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Oparty jest na technikach Adele Faber i Elaine Mazlish między innymi z książki "Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły".

W swojej pracy kieruje się podejściem holistycznym łączącym ciało, umysł i duchowość, gdyż na funkcjonowanie jednostki wpływ ma wiele czynników: rodzina, środowisko, religia, grupa rówieśnicza, styl życia itp. Wykorzystuje również elementy relaksacji i medytacji.

Pracuje bezpośrednio w gabinecie oraz on-line, indywidualnie i grupowo, jako szkoleniowiec. Pracuje także z rodzinami w ich środowisku domowym, prowadząc konsultacje, poradnictwo, negocjacje i mediacje. Od około 30 lat  związana jest z pomocą społeczną. Pracowałam w różnych instytucjach na terenie wielkopolski (Ośrodku Pomocy Społecznej, Poradni Odwykowej, Środowiskowym Domu Samopomocy, Urzędzie Wojewódzkim, Fundacjach i Stowarzyszeniach oraz jako kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaźmierzu.

Pracuje między innymi z rodzinami osób z zaburzeniami psychicznymi, doświadczającymi przemocy domowej i rówieśniczej oraz rodzinami osób uzależnionych.

Praca jest dla niej wyzwaniem i pasją. Z ogromną ciekawością i zaangażowaniem poznaje napotkanych ludzi, a pozytywnym podejściem do życia emanuję i stara się „zarazić innych.”